KÜLTÜR  ve TURİZM DURUMU:

               İlçede kültür mirası birçok eser bulunmaktadır. İlçemiz ve çevresinin tarihi İpekyolu üzerinde bulunuşu, ayrıca Bursa’dan çıkıp Uluyol adıyla tanınan Şehitler, Hamzabey, Yiğit, Kulaca, Süpürtü, Şipali ve Eymir Mahallelerinden geçerek Ahı Dağı’na kadar ulaşan bir ticaret yolunun çok eski zamanlardan beri kullanılması, daima yöremizi canlı tutmuş ve yeni tarihi eserler kazandırmıştır.

               İshakpaşa Külliyesi içinde cami, medrese ve türbe kültürümüze önemli bir mirastır. İshakpaşa Külliyesinin ayakta kalabilen tüm yapıları 1961-69 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğünce onarılmıştır.

               Yıldırım Beyazıt Camii, Beylik Hanı, Kapalı Çarşı, Kasım Efendi Camii, Hançerli Fatma Sultan Camii, Karacabey Kervansarayı gibi tarihi yapılarda bulunmaktadır

               Türkiye’nin ilk ilçe kent müzesi İlçemizde  kurulmuştur. Kent Müzesi için, yaklaşık 150 yıllık olduğu tahmin edilen eski belediye binası aslına uygun olarak restore edilmiş ve 1054 m² olarak baştan aşağı yenilenmiştir. Kent müzesi kuruluş çalışmaları, 2008 yılının sonlarına doğru tamamlanmıştır.

               Oylat kaplıcaları ayrı bir turizm değerimizdir.Kaplıcalara, BURSA-ESKİŞEHİR karayolu üzerinde Domaniç sapağından girilerek ulaşılır. Kaplıcanın suları radyoaktif sıcak sular gurubuna dâhildir. Sıcaklığı 40,5 dereceyi bulan suyun kısırlık, romatizma, idrar yolları ve çocuk felcine iyi geldiği bilinmektedir. Oylatın girişindeki halk arasında sivri kaya olarak adlandırılan oluşum da, görülmesi gereken güzelliklerimizdendir.

               İlçe turizminin diğer önemli parçası yine hemen oylat kaplıcalarının 2 km altında bulunan Oylat Mağarasıdır.(Bursa mağarası diye de bilinir.) Bu mağara 665 metre uzunluğu ile Türkiye'nin 3. büyük mağarasıdır. Mağarada bol miktarda sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları bulunur. Bursa mağarası adını, halk arasında bu mağaranın Bursa ya giden gizli bir yol olduğu inanışından almaktadır.

               İlçemizde 4 adet günlük  ve 4 adet haftalık gazete çıkarılmaktadır. Bölgede yerel yayın yapan, 4 özel radyo, 2 televizyon bulunmakta, TRT, diğer özel radyo ve televizyonlara ait bütün yayınlar ilçenin her yerinde izlenebilmektedir.

               İnegöl, çok farklı yörelerden gelen insanları barındırdığından folkloru da oldukça zengindir. Çeşitli töre ve inanışlar zamanla anonim hale gelmiş olup,daha çok Kafkas, Rumeli, Bursa, Bilecik, Keles, Artvin yörelerinin halkoyunları okullarımızda İnegöl  Özel Mehter Takımı mevcuttur. ve dernekler bünyelerinde kurulan ekipler tarafından oynanmaktadır. Ayrıca 7 tanesi Bakanlık Belgeli, 7 tanesi Belediye Belgeli olmak üzere toplam 14 adet konaklama tesisi bulunmaktadır.

               Her yıl 6 Mayıs'ta Hıdrellezin geleneksel bir şekilde kutlandığı görülmekte, yine bir kısım mahallelerimizde “Dede Günü” olarak adlandırılan yemekli eğlenceler tertip edilmektedir.

               İlçemizde, İnegöl köftesi, işkembe çorbası ve kısır en çok yapılan ve yenen yemek türlerindendir.

               Mahalli el sanatları, yerini fabrikasyon imalatına bırakmış durumdadır.Ayrıca mobilya sanayi çok gelişmiştir.