İnegöl Kaymakamlığı 

   

T.C. İçişleri Bakanlığı e-icisleri projesi Bilgi Edinme İnsan Hakları Başvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete
 


 
Bulunduğunuz Yer: İlçemiz Hakkında  >>   Genel Coğrafya ve Yeryüzü Şekilleri  >>   Madenler ve Yeraltı Su Kaynakları

 MADENLER VE YERALTI SU KAYNAKLARI
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

Madenler

Maden Tetkik ve Arama Enstitüsünce yapılan araştırmalar sonucunda İnegöl’de altın, antimon, bakır, kurşun, çinko, demir, manganez, asbest, linyit, kaplıca suyu ve maden suyu tespit edilmiştir.

 

      Maden Suları

      - Kınık Maden Suyu

1940’lı yıllara kadar kendi halinde bir doğal kaynak olarak akmakta olan Kınık Maden Suyu, yörenin köylüleri tarafından kullanılmaktaydı. Bu tarihlerden sonra bölgeden geçen bir grup tarafından suyun özelliğinin incelenmesi amacıyla tahlil yaptırılmış ve mineral bakımından zengin olduğu tespit edilmiştir. Böylece İl Özel İdaresinden 50 yıllık kiralama yoluyla kullanım hakkı alınarak zamanın basit usulleriyle işlenmeye başlamıştır. 1972 yılında MASİT A.Ş. kurularak zamanla modern bir tesis haline getirilmiştir.

 

Kınık Maden Suyu Analiz Raporu

 

İyonlar

Mg/litre

Sodyum

475,171

Kalsiyum

180,000

Magnezyum

134,400

Demiralüminyum

139,619

 

 

 

 

 

- Çitli Maden Suyu

İnegöl’ün 10 km. güneydoğusunda bulunan Çitli Köyü yakınlarında deniz seviyesinden 500 m. yükseklikte bulunan bir vadiden çıkmaktadır. Su 46 derece, saf berrak, ekşimsi ve lezzetli içimi olan bikarbonatlı sofra suyudur.

Suyun tanıtımına Padişah Abdülaziz’in mide sancıları sebep olmuştur. Hazımsızlık çeken padişaha hekimler bu suyu tavsiye etmiş, değişik yerlerden getirilen maden suları arasında Padişaha en çok şifayı Çitli Maden suyu sağlamıştır. Maden suları arasında yapılan yarışmalarda bir Türkiye birinciliği bulunan maden suyunun, Amerika ve Avrupa’daki 7 ülkede yapılan yarışmalarda 9 altın madalya almıştır.

1862 yılında maden suları arasında yapılan müsabakada birinciliği alan maden suyunun işletmesi 10 yıllığına M. Anghelos Rindiger adlı bir şahısa verilmiş ve suyun Türkiye’de ve dünyada tanıtımı sağlanmıştır. İmtiyaz 1881 yılında eczacılık yapan George Dellesuda’ya geçmiş ise de o sırada Bursa Valisi Ahmet Vefik Paşa bu imtiyaza 1888’de Bursa Hastanesini ortak etmiştir. 1904’ten sonra çeşitli kurumlara imtiyaz hakkı verilmiş, son olarak hastanede kalmıştır.

1867 yılında yapılan ölçümlerde kaynaktan 24 saatte 1450 litre su çıkarken, sonraları su miktarı 24 saatte 5133 litreye ulaşmıştır. Günümüzde ise su son derece azalmıştır.

 

Çitli Maden Suyu Analiz Raporu

İyonlar

Mg/lt

karbon

384

Karbonitsoda

605,4

Potas.karb.

241

Magnezyum

563

Karbonitkilis

763

Karbonithadid

500

Karbonit su

231

Fosfatsoda

16

Klor

66

Silis

0,6

 

 

      İçme Suları

      - Sultan Suyu

Uludağ’ın yamaçlarında bulunan Bandderesi, Gölçukuru ve Sinanpınar adlı üç kaynağın birleşmesi ile Babasultan Köyü yakınlarından akan sultan suyu 1959 yılında köy sakinlerince içme suyu olarak kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra suyu kullananlar tarafından böbrek hastalıklarına iyi geldiğinin anlaşılması ve lezzetinin güzel olması nedeniyle suyun köy dışına da satılması teklifleri ileri sürülmüştür. Böylece 17 km.’lik bir boru hattı döşenerek İnegöl-Bursa karayolu üzerinde Sultansuyu tesisleri kurulmuş ve burada işlenerek pazarlanmaya başlanmıştır.

 

- Diğer Şifalı Sular

İlçemizde yukarıdakilerin dışında Elmaçayır ve Kozluca’da böbrek hastalıklarına, Özlüce’de mide ve bağırsak hastalıklarına, Konurlar’da guatr hastalığına, Oylat’a  1 km. mesafede göz hastalıklarına ve Eskikaracakaya’da çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği belirtilen şifalı sular bulunmaktadır.


Ali AKÇA

İnegöl Kaymakamı

    

   

 

İnegöl Kaymakamlığı Resmi Web Sitesidir.
Copyright © 2012